czwartek, 9 maja 2013

EXPLOSEUM: WYBUCHOWE MUZEUM W BYDGOSZCZY BIS

   Pisałem wcześniej o postindustrialnym muzeum w Bydgoszczy. O Exploseum możesz przeczytać na moim blogu więcej TUTAJ, natomiast dzisiaj zaproszę Cię do obejrzenia galerii zdjęć z terenów należących do muzeum, które nie zostały jeszcze zaadaptowane do zwiedzania. Przypomnę Ci, że Exploseum, to tereny, które niegdyś należały do DAG Fabrik Bromberg, czyli fabryki materiałów wybuchowych.
   Obszar przedsiębiorstwa był ogromny. Będąc w Bydgoszczy, podczas oglądania wystawy w Exploseum znajdziesz się na bardzo niewielkim skrawku całego pofabrycznego terenu. Muzeum zajmuje się jednak dużo większą częścią byłego DAG Fabrik, która na dzień dzisiejszy nie jest przeznaczona do zwiedzania.
   Wyjątkowo w ramach cyklu spotkań Exploniedziele, chętni mogli wejść z przewodnikiem na teren trzeciej strefy muzeum, gdzie w trakcie II Wojny Światowej wyrabiane było ciasto prochowe. Wędrowanie przez lasy pełne pozostałości po budynkach było wyśmienitym doświadczeniem i pozostaje mi mieć nadzieję, że zostanie kiedyś opracowana stała trasa turystyczna po tych terenach.
   Oczywiście przedstawione na zdjęciach miejsca to tylko kolejny fragment całej, niegdysiejszej machiny. Obecnie w lasach pod Bydgoszczą znajduje się cały ogrom niesamowicie klimatycznych miejsc, a wśród nich budynki, ruiny budynków, rampy kolejowe, bunkry i kilometry podziemnych tuneli łączących poszczególne części byłej fabryki DAG.


Od niedawna do Exploseum można dojechać linią autobusową nr 68 - trasa jest dobrze oznakowana.


W tym miejscu znajdowało się torowisko, po którym zostały podkłady kolejoweNiebezpieczeństwo chodzenia po terenach poprzemysłowych Exploseum polega na tym, że możesz tam spotkać wiele, często mało widocznych pułapek. Najbardziej niewidoczne są zawalone, podziemne tunele.


Jeden z ciekawszych budynków. Cała bryła postawiona jest na betonowych filarach i wygląda jakby wychodziła ze skarpy.

Ten element architektury wychodzi z ziemi obok jednego z budynków. Być może jest to komin wentylacyjny podziemnych pomieszczeń.


Urok terenów pofabrycznych - niespotykane w innych miejscach dziwne kształty. Na powyższym zdjęciu podstawa przewróconego słup, oraz wygięte pręty zbrojeniowe.Wnętrze jednego z budynków. Podobne widoki możesz zobaczyć w odrestaurowanej części Exploseum o której pisałem TUTAJ. Tam obiekt o tej samej funkcji został zmieniony na salę projekcyjną, w której możesz zobaczyć kompilację filmów z eksplozjami głowic jądrowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ostatnim miesiącu