czwartek, 14 lutego 2013

Gniewne Zamczysko

 Gniewne Zamczysko, czyli Krzyżacki Zamek w Gniewie został zbudowany na planie czworoboku po 1290 roku. Następnie rozbudowany w XIV i XV wieku. W tym czasie był to jeden z trzech najpotężniejszych zamków Krzyżackich na   lewym brzegu Wisły. Zamek w Gniewie posiada dość ciekawą historię o której poczytać możesz na stronach wikipedii, oraz na oficjalnej stronie obiektu. Najwięcej jednak o tym miejscu dowiesz się w trakcie jego odwiedzin.
 Obecnie na terenach twierdzy znajduje się muzeum zamkowe, hotel, oraz restauracja. Dodać należy, że obecni właściciele dbają o to, aby atrakcji nie zabrakło, dzięki czemu siedziba dawnych królów, hetmanów i starostów jest cały czas rozwijana. To też, po półrocznym zbieraniu się do napisania tego artykułu, niezmiernie się zdziwiłem, oglądając na zamek-gniew.pl wystrój hotelowych komnat, które określiłbym mianem całkiem luksusowych.
 Zwiedzać Zamek w Gniewie można wyłącznie w towarzystwie przewodnika, który oprowadza po zakamarkach fortecy, w których znaleźć możesz między innymi kilka ciekawych wystaw, wystroje komnat dawnych włodarzy, a także posłuchać multimedialnych historii opowiedzianych przez ducha. Z całą pewnością spodoba Ci się niewielka, ale świetnie zaaranżowana wystawa na temat wojen, na której zobaczysz najprawdziwsze eksponaty. Taka przyjemność kosztować Cię będzie 10zł.


 Dodatkowo możesz również odwiedzić męczennice. Otóż w zamkowych podziemiach znajduje się wystawa poświęcona dawnym narzędziom tortur. Taka dawka machin służącym wywoływaniu nieziemskiego bólu daje wiele do myślenia na temat okrucieństwa gatunku ludzkiego.

 Prócz dość często spotykanych aranżacji miejsc dawnych (czyt. muzeum), Zamek w Gniewie oferuje również nieco żywszych emocji, które wywołają kolejno akcje Żywy Zamek, oraz Wakacje z Duchami. Żywy Zamek, to nazwa inscenizacji wszelakich bitew, oraz turniejów, które odbywają się w okolicach krzyżackiej twierdzy. Niestety na tą atrakcję trzeba trafić - akcja nie rozgrywa się bowiem codziennie.


 Zupełnie inna sytuacja maluje się w przypadku Wakacji z Duchami. Jak możesz wyczytać na stronach internetowych warowni, ten multimedialny pokaz obejrzeć możesz od wtorku do niedzieli w sezonie letnim. Powiem więcej, musisz uczestniczyć w tym spektaklu, ponieważ gwarantuje Ci on całkiem sporą dawkę wrażeń. Wakacje z Duchami prowadzi tzw. opowiadacz, który wchodzi w interakcję z turystami. Całość rozgrywa się w jednej z większych komnat zamkowych. Przyspieszone bicie serca zapewni Ci towarzystwo dobrych i złych duchów, buchający ogień, opowieści, oraz sam opowiadacz! Jest to część wycieczki, której prawdopodobnie nie zapomnisz zbyt szybko. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najczęściej czytane w ostatnim miesiącu